A kdeže sa vlastne judáše vzali?
Judáše sa piekli podľa tradícií na Zelený štvrtok a mali sa v ten deň upiecť a zjesť. Niektoré rodiny piekli judáše dokonca v stredu večer, aby ich mohli zjesť teplé ešte ráno.
Typické veľkonočné pečivo má tvar skrúteného povrazu, ktorý má symbolizovať zradu Judáša a povraz, na ktorom sa obesil. Pre pohanskú pripomienku jari je však možné sa stretnúť aj s inými tvarmi, ako sú napríklad kuriatka.
Kto jedol judáše na Zelený štvrtok, bol po celý rok chránený pred hadím uštipnutím a tešil sa pevnému zdraviu.
Recept na tie najlepšie judáše by sme hľadali len ťažko. Každý kraj a každá rodina si stoja za tým svojím receptom. Aj napriek tomu, že najtradičnejšie sú judáše medové, môžeme sa stretnúť aj s variantmi bez medu, alebo naopak, s orechmi či hrozienkami naloženými v rume.
Judáše vychádzajú z veľmi podobného cesta, ako je napríklad vianočka alebo mazanec. Cesto je však navyše hutnejšie a bohatšie a podľa starej tradície by malo obsahovať med. Aby bolo cesto pružné a hladké, je potrebné ho nejaký čas hniesť a tento krok neoklamať. Ak si vezmete na pomoc robota, samozrejme, nejaký čas ušetríte. Prestať môžete vo fáze, keď bude cesto krásne hladké a jemné.
A ak sa bojíte finálneho tvarovania, máme pre vás odskúšaný tip – rozdelené kúsky cesta nechajte vychladiť aspoň 20 minút v chladničke.
Poďme však od teórie k praxi, pretože tohtoročné pečenie s Herou bude hračka!
Podľa nášho receptu a videonávodu bude príprava kysnutého cesta jednoduchá a tvarovanie judášov si užijete vy aj vaši pomocníci v kuchyni. Spoločne zvládneme upiecť tie najlepšie judáše a iné veľkonočné pochúťky!
Poďte teda s nami tohto roku oživiť túto krásnu tradíciu a upečte si judáše podľa nášho receptu, ktorý nájdete tu! Ako ľahko a krásne judáše vytvarovať, sa dozviete v našom videorecepte, ktorý nájdete tu.